Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Jak Nafto wprowadziło kontrolę majątku
w czasie rzeczywistym?

Mała wersja logo Nafto

ZASIĘG WDROŻENIA

ŚRODKÓW TRWAŁYCH
0
PRACOWNIKÓW
0
Firma Nafto Sp. z o.o. prowadzi działalność w przemyśle energetycznym oraz we wszystkich segmentach przemysłu chemicznego, ze szczególnym uwzględnieniem rafinerii, zakładów petrochemicznych i gazowni. Firma zatrudnia ponad 350 pracowników. Do klientów Nafto należą elektrociepłownie i rafinerie działające na terenie Polski i całej UE.

Realne korzyści po wdrożeniu programu do kontroli majątku

Kontrola nad majątkiem dzięki informacjom aktualizowanym w czasie rzeczywistym
Przyspieszenie operacji magazynowych i zwiększenie rotacji narzędzi
Możliwość określenia miejsca położenia każdego narzędzia w ciągu kilku sekund
Zwiększenie poszanowania majątku przez pracowników

Sytuacja przed wdrożeniem Systemu Narzędziownia

Brak szczelnej ewidencji środków trwałych

Pracownicy przetrzymywali niepotrzebnie sprzęt oraz nie czują odpowiedzialności za powierzony im firmowy majątek. Tempo zużywania narzędzi było niemożliwe do oszacowania , co skutkowało przestojami. Magazynierzy mieli problem z dostępnością narzędzi.

Kolejki do wydawalni i spowolnienie pracy

Przyrost zatrudnienia oznaczał większą liczbę operacji magazynowych, których obsługa spowalniała codzienną pracę. Prowadzenie oszczędnej gospodarki narzędziowej bez dedykowanego rozwiązania przestało być możliwe. Pracownicy zaczęli zbyt wiele czasu poświęcać na oczekiwanie w kolejkach.

Strata czasu i pieniędzy na zbędne zakupy

Dotychczas niemożliwe było monitorowanie stanów magazynowych i minimalnych. Brak tej wiedzy skutkował niewykorzystywaniem dostępnych narzędzi. Pracownicy tracili czas na poszukiwanie zagubionych narzędzi, a firma traciła pieniądze na zakup nowego, w gruncie rzeczy zbędnego sprzętu.

Nafto do zainteresowania się programem PWSK skłoniły pozytywne opinie użytkowników oraz rekomendacje innych firm produkcyjnych. Po analizie funkcjonalności programu, pracownicy Nafto doszli do wniosku, że Narzędziownia przyspieszy operacje magazynowe oraz pozwoli na skuteczną kontrolę, rozrastającego się majątku w czasie rzeczywistym.

To przesądziło o wdrożeniu, które miało miejsce w maju 2015 roku. Teraz, 6 lat po wdrożeniu, jest już jasne, że była to dobra decyzja zarówno pod względem finansowym, jak i kultury pracy w firmie.

Wdrożenie i zastosowane rozwiązania

Samo wdrożenie Narzędziowni nie zaburzyło codziennej pracy firmy. Udział w tym miał wdrożeniowiec PWSK, który pomógł w opracowaniu planu działania. Pozwoliło to szybko rozpocząć pracę w nowym systemie bez zaniedbywania bieżących obowiązków. Program okazał się wygodny w użytkowaniu również dla starszych pracowników przyzwyczajonych do prowadzenia ewidencji tradycyjnymi metodami.

Duże znaczenie miała możliwość wykorzystania informacji o majątku zbieranych wcześniej w arkuszach programu Excel. Moduł Importu Danych pozwolił zaimportować kartoteki poszczególnych przedmiotów bezpośrednio do bazy danych Narzędziowni. To zmniejszyło koszty i skróciło czas trwania wdrożenia. Narzędziowcy uniknęli ręcznego wprowadzania do programu danych o każdym przedmiocie z osobna.

Oto, na jakie rozwiązania zdecydowała się firma Nafto:

Jak zmieniła się ewidencja narzędzi w Nafto po wdrożeniu?

1

Brak kolejek po narzędzia - szybkie wydawanie

Narzędziownia kilkukrotnie skróciła czas potrzebny na wydawanie i zwrot narzędzi na magazyn, a informacje na temat każdej operacji są od teraz zapisywane w bazie danych programu.

2

Większe poszanowanie narzędzi przez pracowników

Analiza tych informacji pozwala kontrolować tempo zużywania narzędzi oraz odzieży ochronnej przez poszczególnych pracowników. To sprawiło, że pracownicy stali się bardziej zdyscyplinowani, nie przetrzymują niepotrzebnie sprzętu oraz bardziej szanują powierzony im firmowy majątek.

3

Oszczędność pieniędzy i mniejsze wydatki na narzędzia

Weryfikacja obecnego położenia danego przedmiotu zajmuje kilka sekund, co przekłada się wykorzystanie dostępnych narzędzi w większym wymiarze czasu. Nie trzeba już tracić czasu na poszukiwanie zagubionych narzędzi lub pieniędzy na zakup nowego, w gruncie rzeczy zbędnego sprzętu.

4

Rzetelne planowanie gospodarki narzędziowej

Moduł Wielomagazynowy programu umożliwia pogrupowanie firmowego majątku ze względu na rodzaj asortymentu lub oddział, w którym się znajduje. Scentralizowana baza danych środków trwałych pozwala na płynną wymianę informacji o sprzęcie, którym dysponuje inny oddział firmy, lub który został wydany do pracy w terenie.

5

Zmniejszenie ryzyka kar i wypadków w pracy

Narzędziownia pozwala przypisać indywidualnym przedmiotom terminy kontroli, co ułatwia monitorowanie zbliżających się przeglądów technicznych, legalizacji, oraz kalibracji narzędzi.
Pracownicy Nafto dzięki pakietowi nadzoru APG mogą liczyć na priorytetową pomoc techniczną oraz korzystać z systematycznych aktualizacji programu.

Podsumowanie

System Narzędziownia dał Nafto dostęp do aktualizowanych w czasie rzeczywistym, strategicznych informacji o firmowym majątku, w jednym miejscu. Kilkukrotnie skrócił czas trwania operacji magazynowych, zwiększając wykorzystanie dostępnych narzędzi, odciążając magazynierów oraz przyspieszając codzienną pracę.

System pozwolił wyeliminować papierowe kartoteki oraz zwiększyć poszanowanie majątku przez pracowników. Z kolei kierownictwo firmy, dzięki łatwym do wygenerowania raportom, może z wyprzedzeniem planować gospodarkę narzędziową.

Zobacz, co zyskali inni z Programem Narzędziownia